شکایت
16 بازدید
موضوع: تبلیغ

بسم الله الرحمن الرحیم

شکایت

کتاب مفید و سودمندی را خواندم و از مطالعه آن لذت بردم. علاقمند شدم کتاب جدیدی را به امانت بگیرم و با مطالعه آن با مطالب جدید تری آشنا شوم. وقتی کتاب دوم به پایان رسید، ذوق کتاب های بعدی مرا به سمت کتابخانه  می کشاند. با جستجو و کنجکاوی در بین کتاب ها بدنبال گمشده هایم بودم. کتاب تاریکی جهالت را به روشنی علم تبدیل می نماید. با نورانیت علم دنیا و آخرت بهتر دیده می شود. علم و دانش مایه برتری انسان است. منشأ همه رفتار های خوب و همه اعتقادات صحیح علم است. روزی وقت بیشتری برای جستجوی کتاب گذاشتم. ولی آنچه می خواستم پیدا نمی شد. از مسئول کتابخانه راهنمایی خواستم و او هم چند کتاب معرفی نمود. ولی هیچیک را قبول نکردم. وقتی عطش و علاقه من و حساسیت در انتخاب بهترین کتاب را  دید؛ از من پرسید؛ فکر می کنی این کتابخانه چقدر کتاب دارد؟

 گفتم چند هزار تایی هست.

گفت: فکر می کنی بزرگترین کتابخانه شهرچند کتاب دارد؟

 گفتم: بیش از صد هزار جلد کتاب.

 گفت: و بزرگترین کتابخانه کشور چقدر کتاب دارد؟

 گفتم: میلیون ها جلد کتاب. گفت: برخی جوانان وقت و عمر خود را در مطالعه هرزه نگاری های فضای مجازی هدر می دهند و فقط اندکی از آنها اهل مطالعه هستند و گویا تو یکی از آنها هستی اما دو مشکل سر راه اشخاصی مثل شما هست.

 گفتم: منظورتان چیست؟

 گفت: یکی اینکه اگر همه عمرت را به مطالعه سپری کنی نمی توانی حتی یک درصد از کتاب ها را بخوانی و دیگر اینکه در بسیاری از کتاب ها اشتباهات و انحرافات زیادی وجود دارد و قطعا کتاب مفید نیستند. پس تو باید راهی پیدا کنی که در فرصت کم بیشترین حجم کتاب صحیح را بخوانی.

گفتم: پیشنهاد شما چیست؟

گفت: کتابی سراغ دارم که به تنهایی دو ویژگی را دارد.همه علوم و آگاهی های مورد نیاز را دارد و مطالب آن متقن و صحیح است.

گفتم: منظورت کتاب قرآن است؟

 گفت: بله و متأسفانه ما وقت کمی برای مطالعه قرآن می گذاریم و این شکایت پیامبر اکرم صلی الله علیه  و آله  است که می فرماید  وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا ﴿فرقان 30

پروردگارا قوم من اين قرآن را رها كردند.در حالی که ارزش این کتاب بالاتر از همه کتاب هاست. در روایتی پیامبر اکرم صلی الله علیه  و آله فرمودند: فضل القرآن علی سائر الکلام کفضل الله عل خلقه یعنی برتری قرآن نسبت به کلام های دیگر مثل برتری خداوند متعال بر دیگر مخلوقات است.

اگر ما وقت بیشتری برای مطالعه قرآن می گذاشتیم نتیجه بیشتری می گرفتیم در مورد نحوه تلاوت قرآن حضرت امام رضا علیه السلام آمده که حضرت هر سه روز یک بار قرآن را ختم می کرد و آنگاه می فرمود: اگر می خواستم زودتر از سه روز آن را به پایان برسانم، می توانستم «اما نخواستم چنین کنم.» زیرا در موقع تلاوت به هر آیه که می رسیدم در آن فکر و اندیشه می کردم که درباره چه چیزی و در چه زمانی نازل شده است. بدین جهت در هر سه روز یک بار قرآن را به پایان می رسانم. ( امالی صدوق، ص 660؛ بحارالانوار، ج 49،ص90) ببینید وقتی امام معصوم با آن همه علومی که در اختیار دارد برای رشد علمی خود از قرآن بهره می برد، مناسب است ما هم وقت بیشتری را صرف قرآئت قرآن بنمائیم.