مسواك چوبی سنت پيامبر اعظم صلی الله عليه وآله و سلم
56 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

بسمالله الرحمنالرحيم


مسواك چوبی سنت پيامبر اعظم صلی الله عليه وآله و سلم


بعضی از علوم كاربردی و روشهای زندگی فقط در يك دوره كوتاه ، معتبر است و پس از چندی در مجامع علمی بعنوان يك روش خطر ناك زيان بخش و غير مفيد معرفی می شود. زيرا بشر خطا كار است. اما علوم آسمانی اعتبار هميشگی دارند و اگر مدتی به اشتباه مورد بی اعتنائی قرار گيرند، دوباره نور حقانيت آنها از پشت ابرهای جهالت بر می تابد در اين تحقيق سعی شده است در موضوع مسواك چوبی كه جزء سنتهای پيامبر اعظم صلی الله عليه و آله و سلم است بازنگری صورت پذيرد. لذا با مقايسه ای كوتاه برخی اشكالات مسواك پلاستيكی كه موجب تهديد جدی برای سلامت دندان است را يادآور شده و به بعضی از اشكالات وارده بر مسواك چوبی پاسخ دادیم .

مقایسه مسواک چوبی وپلاستیکی

1- مسواک چوبی بسیار ارزان قیمت وکم هزینه است با کاشت درخت اراک و زیتون براحتی می توان از ریشه و چوب آنها استفاده نمود در حالي كه قیمت مسواک پلاستیکی دهها برابر بیشتر است. 
2- چوب مسواک کوچک ، سبک و قابل حمل است. اندازه های کوچک آنرا بسادگی می توانید داخل جیب بگذارید. پیامبر اکرم صلی الله عليه وآله وسلمگاه آنرا پشت گوش خود می گذاشتند
3- چوب مسواک را می توان قبل از انجام هر فریضه واجب نماز در حین نشستن بر روی سجاده نماز بکار برد اما مسواک پلاستیکی اینطور نیست وبهمین خاطر معمولاً افراد بدون مسواک وارد نماز می شوند و از ثواب آن محروم می شوند. امام محمد باقر و امام صادق عليهما السلام فرمودند: دو ركعت نماز با مسواك فضيلت بیشتری از هفتاد ركعت نماز بدون مسواك دارد (من لا يحضره الفقيه ج 1ص54ح118) همچنین مستحب است قبل از تلاوت قرآن،قبل از وضو و ... مسواك زده شود! 
4- ذرات کوچکی از مسواک چوبی جدا می شود که خوردن اتفاقی آن بی ضرر است اما ذرات جدا شده از مسواک پلاستیکی مضر به حال بدن است.

5-برای استفاده از مسواک پلاستیکی مصرف خمیر دندان ضروری است. يكی از مواد خمیر دندان كه با فريب كاری سوژه تبليغات شركتها شده است فلورايد می باشد. فلوراید یکی از بزرگترین آلاینده های صنعتی است که بیشترین آسیب را بر گیاهان، حیوانات و انسانها داشته است.فلوراید از جمله موادی است که از لحاظ زیستی قابل تجزیه نمی باشد واز این روپس ازانتشار در محیط زیست به تدریج انباشت می شود و در زنجیره غذایی و نیز در بدن انسان و به ویژه در استخوان و دندانها انباشته می گردد و یکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است. هشت مطالعه علمی ومستقل توسط دانشمندان بی طرف نشان داده است که فلوراید میزان شکستگی استخوان در زنان و مردان جامعه امریکا را در همه سنین افزایش داده است(به مقاله جوئل گریفیث نویسنده ومحقق آمریکائی در نشریه سیاحت غرب شماره 22 ص120 مراجعه شود.)
توجه داشته باشيد كه الف) فقط فلورايد طبيعی كه در آب وغذاهای طبيعی وجود دارد برای استحكام دندان مفيد است و نه فلورايد مصنوعی. ب) فلورايد در صورتی برای دندان مفيد است كه از طريق داخل دندان جذب شود . 
ج) دندان هركس به ميزان خاصی از فلورايد احتياج دارد و مصرف يكسان آن برای همه افراد بشدت مضر است. د) قسمتهای مختلف دندان نيز به مقادير متفاوتی از فلورايد نيازمند است كه بی توجهی به اين موضوع موجب شكنندگی و پوسيدگی آن خواهد شد . 
6- مواد موجود در چوب مسواک بهترین مواد برای استحکام و سفیدی دندان است اما مواد موجود در خمیر دندان همگی شیمیائی وکاملا" مضر به حال دندان و بدن است. به مواد اولیه یکی از خمیر دندانها توجه کنید
دی کلسیم فسفات سیلیکا آتروسیل برم کلروفن سدیم فلوئوروفسفات متیل باتر برن سدیم ان اوریل سارکوزنیات سدیم لوریل سولفات سی ام سی سور بیتول پروپیلن کلیکول گلیسرین - سدیم سافارین واسانس 
7ـ آيا می دانيد درخمير دندان ازرنگ، اسانس و مواد شوينده که مشابه صابون، ريکا، شوما و... است استفاده می شود ومتاسفانه قسمتی ازآن ازطريق لثه ها، زبان و ديوارهای دهان جذب و قسمت ديگر نيز خورده مي شود!
8ـ در بعضی خمير دندانها ازسيليکات استفاده مي شودکه جزء مواد اوليه شيشه است.کمی خمير دندان را بر روی دستان خود مالش دهيد. موادی شبيه شيشه خرد شده در نوک انگشتان خود احساس می کنيد. اين ماده نقش جرم گيری دندان را بازی می کند. البته واقعيت اين است که درکنارفلورايد بهترين ماده برای ازبين بردن مينای دندان است.
حضرت امام رضا عليه السلام برای سفيد کردن،جرم گيری و شفاف نمودن دندان می فرمايند :
مقداری نمک ترکی(اندرانی) و کف دريا را نرم سائيده وبه دندان ها بماليد - اين مواد درعطاری ها يافت ميشود و برای جرم گيری و سفيدی دندان بسيار مؤثر است .

9-مواد موجود در چوب مسواک بهترین مواد برای استحکام و سفیدی دندان است. مواد موجود چوب مسواک پس از استفاده در طبيعت جذب می شود و نيازی به بازيافت ندارد اما مسواک پلاستيکی وبخشی ازخميردندان جذب طبيعت نمی شود وبعنوان زباله و آشغال باقی خواهد ماند(تصور كنيد اگر سالانه همه مردم كره زمين سه بار ، مسواك خود را تعويض نمايند حدود 18 ميليارد مسواك به آشغال طبيعت اضافه خواهد شد.)
10-بااستفاده ازچوب مسواک قطعاً سنت پيامبراعظم صلی عليه وآله وسلم را انجام داده ايد اما با مسواک پلاستيکی احتمالاً سنت پيامبر اجرا می شود .
11- جنس چوب با طبيعت دندان و بدن سازگاراست اما پلاستيک هرگز مناسبت با بدن ندارد. 
  12 ـ درروايات از چوب گز، انار، ريحان و نی برای پاکيزه کردن دندانها نهی شده است ولی استفاده از چوب زيتون و بخصوص اراک سفارش شده است. آيااين نشانه اهميت جنس نيست؟ چرا تعين جنس مسواک را نيز پيامبربعهده گرفته است. (مراجعه شود به بحارالانوارج1 ص256 و ج76 ص135 ج48 و دعائم الاسلام ج1 ص119 )
  13 ـ مسواک زدن درمحل تخلی و حمام مکروه است . امام كاظم عليه السلام می فرمايد: مسواك زدن در آبريزگاه بد بوئی دهان را در پی دارد.(من لايحفره الفقيه ج1 ص5ح110 )
امام صادق عليه السلام فرمودند از مسواك زدن در حمام حذر كن زيرا زيان دندانها را در پی می آورد. (من لايحفره الفقيه ج1 ص52 ح117)
اتفاقاً هيچکس مسواک چوبی را در آنجا استفاده نمی کند اما مسواک پلاستيکی اکثراً در دستشويی ها استفاده می شود.
  14 ـ محـل سکـونت و زندگـی مسـواک پلاستيکی در دستشـوئی هاست. قابل توجه كسانی كه فكر می كنند مسواك چوبی با نظافت سازگاری ندارد. اگرسطح بهتريـن انـواع مسواک هـای معمولی را زيرميکروسکوپ مشاهده کنيد حفراتی دارد که محل تجمع ميکروب هاست .
(مراجعه شود به کتاب آئين تندرستی دکتر محمد مهدی اصفهانی ص125)
(مراجعه شود به كتاب من لا يحضره الفقيه ج1 ص504 ج1451  (

 15- چرا پيران و قديمی ها دندان های سالمتری دارند؟ چرادرکشورهايی که ازمسواک چوبی استفاده مي کنند، مردم دندانهای سفيد تر، محکم تر و با دوام تری دارند؟ چرا بقايای دندان نسل های قبل ، بعدازهزاران سال هنوزسالم است ولی با مسواک پلاستيکی عمردندان ها به کمتر از30 تا 40 سال رسيده است؟ تصورکنيد آيا درهزارسال بعدی وقتی با جمجمه بی دندان اين دوره مواجه شوند درمورد ما بعنوان نسل بی دندان قضاوت نخواهند کرد!
  16 ـ امام رضا عليه السلام می فرمايند: مسواک کردن بينايی را تيز می کند ومو را می روياند و آبريزش چشم را برطرف می کند. (بحارالانوار ج76 ص137 )
آيا مواد موجوددرخمير دندان باعث تقويت چشم و مو می شود يا مواد موجود درچوب مسواک؟
17- مسواک چوبی ثابت می کند که خدا و پیامبرش به فکر دندان ما هم بوده اند (جبرئيل به مسواك چوبی دستور داده بود سنن النبی علامه طباطبائی ص117 ح247 ) ومسواک پلاستیکی ثابت می کند آنها تدبیری برای دندان ما نداشته اند بلکه بشر با اختراع خودش و با هوش وخلاقیت ویژه خود! راه مناسبی برای تمیز کردن دندان خود پیدا کرده است! 
18- مسواک چوبی جلوی نگاه اطرافیان نیز استفاده می شود و موجب آموزش مستقیم می شود كه بهترين و مؤثرترين روش آموزشی است. به همین دلیل همه به آن عادت می کنند و هر گاه از مسواک غافل شوند دیگران این سنت را یادآور می شوند. اما مسواک پلاستیکی نیاز به هزینه های سرسام آور آموزشی توسط آموزش و پرورش و رسانه های جمعی دارد. با وجود اين همه هزينه های سنگين باز هم می بينيد اكثر مردم مسواك نمی زنند و فقط كودكان اشعار مربوط به مسواك را در خاطر خود حفظ می كنند.
19- پرزهای مسواک چوبی به مرور می ریزد و طول مسواک کوچک تر شده عمر آن خیلی زود تمام می شود اما مسواک پلاستیکی ماهها مورد استفاده قرار می گیرد که از لحاظ بهداشتی مناسب و صحیح نیست.
20- مسواک چوبی غیر وابسته است درخت اراک در مناطق مختلفی از جمله سیستان و بلوچستان رشد میکند درخت زیتون نیز دراکثر استانها کاشته شده است اما مسواک پلاستیکی وارداتی است مردم خریدار مسواکهای آلمانی، انگلیسی، آمریکایي، ژاپنی، چینی، کره ای و ... هستند که موجب خروج منابع ارزی و سرمایه های کشور می شود و بر فرض اينكه مردم مسواک ایرانی خرید کنند ، تکنو لوژی و مواد اولیه آن وارداتی خواهد بود .

21- مواد خمیر دندان از جمله سدیم متیل پارابنگ، متیل پارابن که نقش مبارزه با میکروب را دارند باکتریهای مفید و غیر مفید داخل دهان را از بین می برند. آیا به جرم وجود تعدادی علف هرز درختان پر میوه را از بن بر می کنید و باغ را ویران می کنید؟ 
آيا می دانيد باكتری های مفيد در هضم غذا ، استحكام دندان وسالم نگه داشتن محيط دهان نقش اساسی دارند و آيا می دانيد تا بحال خمير دندان آنتی بيوتيكی اختراع نشده است كه قدرت تشخيص باكتری مفيد و غير مفيد را داشته باشد!؟ 
22= مسواک چوبی ساده ترين و طبيعی ترين روش است اما مسواک پلاستيکی روش مشکلی است که درآينده پيچيده تر و مشکل تر خواهد شد اخيراً مسواک برقی به بازارآمده است. بنابراين مسواک زدن ممکن نيست مگر با توليد برق، اتصال به منبع تغذيه، دارا بودن دستگاه برقی و از همه مهمتر سرمايه دارانی که همه سرمايه خودشان را برای سلامتی شما به کار گرفته اند! البته شرکتهای سرمايه گذار درتوليد دستگاه های برقی معتقدند: در آينده انرژی هسته ای نيز در خدمت انسان قرار می گيرد و با بکار گيری روبات ها دندان های شما را از راه دور در منزل شما بدون هيچ هزينه ای مسواک خواهند زد .
23- مصرف آب در مسواک پلاستيکی بيشتر از چوبی است . پس از مسواک مستحب است باکمی آب مضمضه نمائيم اما در مسواک پلاستيکی با زحمت کف خمير دندان شسته می شود که روزانه آب زيادی اسراف شده و هدر مي رود. متأسفانه سرانه زيادی از مصرف آب به اين موضوع اختصاص دارد.
24- هدف و انگيزه کسی که مسواک پلاستيکی می زند عبارت است : از تميز کردن دندان ها به برکت کف خميردندان،جنگ بی فايده وخطرناک با ميکروبها(مبارزه باميکروبها موجب توليد اَبَرميکروب خواهد شد که خطربيشتری دارد) ، جرم گيری وسفيد نمودن توسط شيشه ومواد مضر شيميايی. هدف و انگيزه کسی که از مسواک چوبی استفاده می کند عبارت از: رعايت مقررات(المسواک من سنن المرسلين) تميز نمودن دهان ، جلادادن چشم ، خشنودی خدا ، سپيدی دندان(بخصوص با چوب زيتون) و رفع بوی بد دهان، محکم شدن لثه(بخصوص باچوب اراک) ، افزايش اِشتها، برطرف کردن بلغم، ازدياد حافظه، خوشحال کردن فرشتگان و... (کافی ج6 ص496)
25ـ مي گويند به محصلی گفتند بگو: الف. گفت:نمی گويم. هرچه اصرارکردند، نپذيرفت. گفتند: چرا نمی گويی؟گفت: اگر الف بگويم فردا بايد بگويم ب و پس فردا ...
اگر تصميم بگيريد يکی از سنت های پيامبراعظم صلی الله عليه وآله وسلم را مو به مو اجرا کنيد، تکليف سنت های ديگر چه خواهد شد؟
امام صادق عليه السلام در اين زمينه می فرمايند: من خوش ندارم که انسانی بميرد و يکی از سنت های پيامبر برگردن وی باقی بماند که آنرا انجام نداده باشد . (مکارم الاخلاق)
اگر بدون هيچ تحقيق علمی و صرفاً با تبليقات شرکت ها ، فلورايد ، شيشه ، کف ، آنتی باکتريها و... رابه دندان بزنيد به زودی فلورايد را در آب شرب شما هم خواهند ريخت و ميليارد ها قرص آنتی بيوتيک که زمينه ساز بيماریهای ديگر خواهد شد را به خورد شما خواهند داد و... وبالاخره تمدنی شيطانی که انسان و طبيعت اولين قربانيان آن خواهند بود را خواهيد پذيرفت.

26-زمان استفاده از مسواك پلاستيكی و خمير دندان بعد از غذا است كه لذت غذاهای خوشمزه را از بين می برد زمان استفاده از مسواك چوبی در اوقات نماز و يا خواب است كه ارتباطی با زمان مصرف غذا ندارد ، آنچه بعد از غذا در سنت آمده خلال دندان است و نه مسواك با مراجعه به كتب روائی و فقهی متوجه می شويم موضوع خلال دندان در آداب غذا خوردن آمده است و موضوع مسواك جزء آداب وضو و نماز است . بی توجهی به اين موضوع باعث شده است كه بسياری ، از روايات مربوط به خلال را جزء روايت مسواك تلقی نمايند.
27- سرب موجود در خمير دندانها ماده ای سمی است و مصرف زياد آن بسار مضر است . 
(مراجعه شود به كتاب پوسيدگی دندان و پيشگيری 
تأليف دكتر مهرداد انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی ص1632)
28- يكی از عوامل اصلی پوسيدگی دندان مواد قندی است كه در خمير دندانها موجود است و ضرر اين مواد قندی از نفع آن بيشتر است بخصوص در خميردندان هايی كه برای بچه ها توليد می شود زيرا اكثر خمير دندان را بچه ها می خورند .
29- در بعضی از خمير دندانها از مواد براق كننده استفاده می شود كه سبب سائيدگی مينای سطحی دندان يعنی لايه مقاوم آن می شود .
(مراجعه شود به كتاب پوسيدگی دندان و پيشگيری 
تأليف دكتر مهرداد انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی ص 162)
30- قسمتی از موهای مسواك پلاستيكی در داخل لثه می شكند ودر زير لثه جای می گيرد و چرك می كند و دهان بد بو و عفونی شده وآماده پذيرش ميكروبهای مختلف می شود .
نسخه عطار ، محمد تقی عطار ن‍‍زاد ص104 انتشارات افتخاری
طرز استفاده از مسواک چوبی 
مسواك چوبی در اندازه های كوتاه ، بلند ، ضخيم و نازك است پرزهای مسواك چوبی نيز نرم يا خشك هستند . جهت استفاده ، كمی از پوست آن را جدا نموده داخل ظرف آب بگذاريد تا پرزهای آن نرم و در هنگام استفاده از هم فاصله بگيرند ، پس از استفاده ، همزمان با مضمضه آب آنرا بشوئيد .