مشاوره ازدواج
17 بازدید
موضوع: روانشناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تحیت صوت شما را شنیدم از اینکه دچار این مشکلات و سختی ها شده اید متأسفم این درد مشترک بین شما و بسیاری از جوانان است. اما اگر با این مسئله درست برخورد شود می تواند زمینه گشایش هایی برای شما و همه جوانان شود. این یک قاعده مهم است که با هر سختی آسانی هم هست "ان مع العسر یسرا"

مهم تری مانعی که سد راه شما شده چیست؟ اگر این مانع درست تشخیص داده نشود، راه کار مناسبی هم ارائه نخواهد شد. اما تشخیص صحیح بیماری، موجب درمان در مدت کوتاه با هزینه کم و بدون عوارض خواهد شد. ممکن است برخی تصور کنند مشکل اساسی، مشکلات اقتصادی اعم از نداشتن شغل، مسکن و هزینه های مراسم و تشریفات است. نسخه این افراد هم تأخیر انداختن ازدواج برای جمع آوری سرمایه ی زندگی است. این همان تشخیص و نسخه درمانی غلط است. مگر با گذشت زمان چقدر سرمایه جمع میشود؟ جوان مجرد چقدر انگیزه کار و تلاش دارد؟ و آیا چگونه پس انداز می کند. تجربه نشان داده است که تأخیر در ازدواج باعث افزایش سرمایه نیست. این کلام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است که فرمود الرزق مع الاهل و العیال. شما هر سال که دیر تر ازدواج کنید هزینه هایتان هم بیشتر می شود. زیرا قیمت خانه، جهیزیه و مایحتاج زندگی دائما افزایش می یابد ضمن اینکه هر چه سن بالاتر برود توقعات طرفین، تشریفات زائد نیز افزایش می یابد. و این هزینه های ازدواج را مضاعف می کند. اگر خانواده ها بدانند هر سال که ازدواج را عقب بیاندازند هزینه ها افزایش می یابد، این درمان غلط را کنار می گذارند. اما تشخیص صحیح چیست؟ و درمان مناسب آن کدام است؟ مشکل  اصلی اینست که کسی صلاحیت شما را برای ازدواج قبول ندارد. و به بهانه های مختلف می خواهند ازدواج را عقب بیاندازند. شما با پافشاری بر خواسته های خود بزحمت توانستید آنها را راضی کنید. اما همانطور که گفتید هنوز نسبت به ازدواج دلگرم نیستند. من در کتاب ازدواج در اوایل جوانی سعی کردم با استفاده از آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام صلاحیت جوانان برای ازدواج را ثابت نمایم. همچنین فوائد و مزایای ازدواج در سن بلوغ را نسبت به سنین بالاتر بیان نمایم. پیشنهاد می کنم مصاحبه اینجانب را در سایت راسخون، انچمن خانواده تحت عنوان "ازدواج حمایتی؛ ازدواج آسان، موفق و پایدار" مطالعه فرمائید. تا دست شما برای استدلال صحیح باز باشد. هم چنین حتما استدلال های قرانی و روایی را در کتاب بخوانید. پس از مطالعه سعی کنید ساختار فکری خود و اطرافیان را از ازدواج مستقل به ازدواج وابسته و حمایتی تغییر دهید.

البته توجه داشته باشید که طول کشیدن بررسی و تحقیق برای انتخاب درست ایرادی ندارد و برای طلاب علوم دینی با عنایت به کلام شهید ثانی، تأخیر انداختن ازدواج در مواردی مناسب است.